Kunnanvaltuuston alisikuva

Kunnanvaltuuston tehtävät

Kunnanvaltuuston tehtävät

Valtuusto on kunnan ylintä päätösvaltaa käyttävä luottamuselin. Toimivaltansa valtuusto saa kuntalaisilta kuntavaaleissa. Valtuusto ilmaisee kunnan tahdon. Tohmajärven valtuustossa on 27 jäsentä. Valtuuston kokoukset ovat julkisia, yleisölle avoimia tilaisuuksia.

Valtuustolle kuuluu kunnan toiminnasta ja taloudesta päättämisen ohessa edistää kuntalaisten suoraa osallistumista kunnan toimintaan ja päätöksentekoon. Valtuutettujen, kuten muidenkin luottamustehtäviin valittavien vaalikelpoisuudesta, asemasta ja toimivallasta säädetään kuntalaissa.
 
Kuntalaki painottaa valtuuston roolia kunnan strategisena johtajana, jossa on tärkeää tulevaisuuteen suuntautunut, kunnan toiminnan pitkäntähtäimen tavoitteiden ja päämäärien hahmottaminen ja linjaaminen.

Kunnanvaltuuston puheenjohtajat 2021–2025

Kunnanvaltuuston puheenjohtajat 2021–2025

Jouni Martiskin, SDP, pj. tullitarkastaja 045 632 8226 jouni.martiskin@luottamus.tohmajarvi.fi
Marketta Sairanen, Kesk., 1. vpj. sairaanhoitaja, eläkeläinen 041 453 0912 marketta.sairanen@luottamus.tohmajarvi.fi
Matti Ikonen, Kok., 2. vpj. talous- ja hallintojohtaja, eläkeläinen 045 247 1028 matti.ikonen@luottamus.tohmajarvi.fi

Keskustan valtuutetut

Keskustan valtuutetut

Matti Kuittinen toiminnanjohtaja 050 358 0085 matti.kuittinen@luottamus.tohmajarvi.fi
Helena Pakarinen poliittinen sihteeri 050 388 0011 helena.pakarinen@luottamus.tohmajarvi.fi
Hannu Hämäläinen maatalouslomittaja 050 067 1270 hannu.hamalainen@luottamus.tohmajarvi.fi
Elina Väistö kulttuurituot. amk, varaosamyyjä elina.vaisto@luottamus.tohmajarvi.fi
Saara Raatikainen opettaja 040 416 1664 saara.raatikainen@luottamus.tohmajarvi.fi
Marketta Sairanen sairaanhoitaja, eläkeläinen 041 453 0912 marketta.sairanen@luottamus.tohmajarvi.fi
Soile Luukkainen talouspäällikkö, opiskelija 050 546 9954 soile.luukkainen@luottamus.tohmajarvi.fi
Marko Manninen maanviljelijä 050 349 9126 marko.manninen@luottamus.tohmajarvi.fi
Veli-Matti Ahlqvist maanviljelijä 044 361 1067 veli-matti.ahlqvist@luottamus.tohmajarvi.fi
Antti Näätänen kiinteistönhoitaja antti.naatanen@luottamus.tohmajarvi.fi

SDP:n valtuutetut

SDP:n valtuutetut

Vuokko Väistö sairaanhoitaja, eläkeläinen 044 256 2232 vuokko.vaisto@luottamus.tohmajarvi.fi
Nina Kabedeva opettaja 050 364 9401 nina.kabedeva@luottamus.tohmajarvi.fi
Jouni Martiskin tullitarkastaja 045 632 8226 jouni.martiskin@luottamus.tohmajarvi.fi
Petra Mikkonen opiskelija petra.mikkonen@luottamus.tohmajarvi.fi
Vilho Mikkonen taksinkuljettaja 050 407 0805 vilho.mikkonen@luottamus.tohmajarvi.fi
Marjo Laakko marjo.laakko@luottamus.tohmajarvi.fi
Reima Ehrukainen metsuri 040 018 1327 reima.ehrukainen@luottamus.tohmajarvi.fi

Kokoomuksen valtuutetut

Kokoomuksen valtuutetut

Tommi Pesonen kaupanvalmentaja 050 560 2146 tommi.pesonen@luottamus.tohmajarvi.fi
Matti Ikonen talous- ja hallintojohtaja, eläkeläinen 045 247 1028 matti.ikonen@luottamus.tohmajarvi.fi
Mika Piiroinen maanviljelijä 040 013 0666 mika.piiroinen@luottamus.tohmajarvi.fi
Marja Multanen laatupäällikkö 040 547 9040 marja.multanen@luottamus.tohmajarvi.fi

Liike NYT:in valtuutetut

Liike NYT:in valtuutetut

Sampo Rauma agronomi, maanviljelijä 050 055 3965 sampo.rauma@luottamus.tohmajarvi.fi
Satu Saikkonen talousasiantuntija satu.saikkonen@luottamus.tohmajarvi.fi
Mikko Simpura 040 961 6058 mikko.simpura@luottamus.tohmajarvi.fi

Perussuomalaisten valtuutetut

Perussuomalaisten valtuutetut

Antti Varonen metsuri, opiskelija 044 068 2165 antti.varonen@luottamus.tohmajarvi.fi
Ritva Simonen lähihoitaja, kirjailija ritva.simonen@luottamus.tohmajarvi.fi

Kristillisdemokraattien valtuutetut

Kristillisdemokraattien valtuutetut

Niilo Pitkänen maanviljelijä 050 357 5789 niilo.pitkanen@luottamus.tohmajarvi.fi

Varavaltuutetut puoluettain

Varavaltuutetut puolueittain

 

Suomen Keskusta r.p.:

Karjalainen Teuvo, Huovinen Ossi, Forsblom Juha, Haaranen Jukka, Manninen Akseli, Nenonen Tero, Pakarinen Mikko, Pelkonen Erkki, Eronen Susanna, Tammela-Lintunen Ulla

 

Perussuomalaiset r.p.:

 Salo Markku, Väistö Vesa

 

Kansallinen Kokoomus r.p.:

Ignatius Jukka, Laakkonen Markku, Ollikainen Markku, Sivonen Eila

 

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p.:

 Raerinne Jussi, Kauppinen Eila

 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.:

Lepola Tero, Haaranen Martti, Sormunen Marja, Hiltunen Suvi, Haaranen Sami, Tahvanainen Martti

 

Liike NYT r.p.:

Liike Nyt puolueella ei ole yhtään varavaltuutettua

 

Uutiset

angle-left EDUSKUNTAVAALIT 2023

EDUSKUNTAVAALIT 2023

EDUSKUNTAVAALIT 2023 TOHMAJÄRVELLÄ
ENNAKKOÄÄNESTYS


Vuoden 2023 eduskuntavaalien ennakkoäänestys toimitetaan ajalla 22.-28.3.2023 seuraavasti.


S-market, Hainarintie 1, 82600 Tohmajärvi 
Avoinna:
keskiviikko 22.3.2023 klo 10.00-18.00
torstai 23.3.2023 klo 10.00-18.00
perjantai 24.3.2023 klo 10.00-18.00
lauantai 25.3.2023 klo 10.00-14.00
sunnuntai 26.3.2023 klo 10.00-14.00
maanantai 27.3.2023 klo 10.00-18.00
tiistai 28.3.2023 klo 10.00-18.00

K-market Tiilikainen, Kauppakatu 6, 82600 Tohmajärvi

Avoinna:
keskiviikko 22.3.2023 klo 10.00-18.00
torstai 23.3.2023 klo 10.00-18.00
perjantai 24.3.2023 klo 10.00-18.00
lauantai 25.3.2023 klo 10.00-14.00
sunnuntai 26.3.2023 klo 10.00-14.00
maanantai 27.3.2023 klo 10.00-18.00
tiistai 28.3.2023 klo 10.00-18.00


Kirjastoauto,
reitti 23.3.2023 torstai                                                  reitti 28.3.2023 tiistai
9.00-10.00 Käenpesä, Takkunurment. 7                       10.30-10.45 Metsätähdentie 23
10.20-10.45 Tori, Talluksentie 3                                    11.00-12.30 Tikkalan koulu
10.55-11.05 Uusi-Värtsiläntie 5                                     12.45-13.05 Säkäniementie 451
11.25-11.45 Café Elja, Rajantie 690                             13.15-13.30 Ertonniemen th, Ertonlahdentie
11.50-12.05 Värtsilän vanha koulu, Värtsilänt.119       13.40-14.00 Hasontie 767
12.15-12.35 Pappilantie 2                                            14.20-14.35 Harakkalantie 3
12.50-13.20 Kangaskosken th, Saariontie                   15.00-15.15 Sopentie 121
13.35-13.50 Tehdastie 318                                           15.20-15.35 Akkalantie 20
14.05-14.30 Akkalan NS-talo, Akkalantie 68                15.50-16.05 Akanmäentie 348
14.50-15.30 Seurapirtti, Korkeakankaantie 355


KOTIÄÄNESTYS
Äänioikeutettu henkilö, jonka kyky liikkua tai toimia on siinä määrin rajoittunut, ettei hän pääse äänestys- eikä ennakkoäänestyspaikkaan ilman kohtuuttomia vaikeuksia, saa äänestää ennakolta kotonaan, siinä kunnassa, joka on merkitty äänioikeusrekisteriin hänen kotikunnakseen. Samassa osoitteessa asuva omaishoitajasopimuksen tehnyt omaishoitaja voi myös äänestää samalla kertaa.
Ilmoittautuminen kotiäänestykseen tapahtuu kirjallisesti tai puhelimitse viimeistään tiistaina 21.3.2023 klo 16.00 keskusvaalilautakunnan sihteeri Pirjo Rouviselle os. Järnefeltintie 1, 82600 TOHMAJÄRVI tai

puh. 040 105 4103.
Ilmoittautumislomake on saatavana Tohmajärven kunnanvirastolta ja kunnan www. sivulta.


VAALITOIMITUS
Sunnuntaina 2.4.2023 toimitettavien kuntavaalien äänestyspaikat ovat seuraavat:
Äänestysalue                                  Äänestyspaikka                                     Osoite
1.Keskinen                                     Sivistyskeskus Ahjo,Wärtsilä-sali           Kirkkotie 10
2. Itäinen                                        Ent. Niiralan kauppa                               Rajantie 690
3. Läntinen                                     Tikkalan koulu                                        Särkilahdentie 224


Vaalitoimitus alkaa kullakin äänestyspaikalla vaalipäivänä klo 9.00 ja jatkuu yhtäjaksoisesti klo 20:een.

Eduskuntavaalien kaikissa äänestystavoissa noudatetaan voimassa olevia hygienia- ja turvasuosituksia.
VAALIEN ULKOMAINONTA alkaa keskiviikkona 15.3.2023. Kullekin ehdokkaita asettaneelle ryhmälle järjestetään vaalitaulutila. Tarkemmat ohjeet saa keskusvaali-lautakunnan sihteeriltä.
Lisätietoa kaikista vaaleihin liittyvistä asioista antaa keskusvaalilautakunnan sihteeri Pirjo Rouvinen p. 040 105 4103 pirjo.rouvinen@tohmajarvi.fi
Tietoa eduskuntavaaleista saa myös oikeusministeriön vaalit-sivulla.

Kunta ja hallinnon asiointi

Asioi verkossa

Kunnanvaltuuston youtube kokoukset

Kunnan Facebook syöte

PTV-sisältö

Somessa kuva

Flockler seinä alisivuilla