Kunnanvaltuuston alisikuva

Kunnanvaltuuston tehtävät

Kunnanvaltuuston tehtävät

Valtuusto on kunnan ylintä päätösvaltaa käyttävä luottamuselin. Toimivaltansa valtuusto saa kuntalaisilta kuntavaaleissa. Valtuusto ilmaisee kunnan tahdon. Tohmajärven valtuustossa on 27 jäsentä. Valtuuston kokoukset ovat julkisia, yleisölle avoimia tilaisuuksia.

Valtuustolle kuuluu kunnan toiminnasta ja taloudesta päättämisen ohessa edistää kuntalaisten suoraa osallistumista kunnan toimintaan ja päätöksentekoon. Valtuutettujen, kuten muidenkin luottamustehtäviin valittavien vaalikelpoisuudesta, asemasta ja toimivallasta säädetään kuntalaissa.
 
Kuntalaki painottaa valtuuston roolia kunnan strategisena johtajana, jossa on tärkeää tulevaisuuteen suuntautunut, kunnan toiminnan pitkäntähtäimen tavoitteiden ja päämäärien hahmottaminen ja linjaaminen.

Kunnanvaltuuston puheenjohtajat 2017-2021

Kunnanvaltuuston puheenjohtajat 2017-2021

Vuokko Väistö, pj Sairaanhoitaja, eläkeläinen 044 256 2232 vuokko.vaisto@tohmajarvi.fi

SDP

Matti Kuittinen, I varapj Toiminnanjohtaja matti.kuittinen@tohmajarvi.fi

Kesk.

Vesa Väistö, II varapj Diplomikauppias, eläkeläinen, 050 096 0385 vesa.vaisto@tohmajarvi.fi

PS

Keskustan valtuutetut

Keskustan valtuutetut

Hannu Hämäläinen Maatalouslomittaja hannu.hamalainen@tohmajarvi.fi
Vesa Jumppanen Yrittäjä 050 089 2778 vesa.jumppanen@tohmajarvi.fi
Teuvo Karjalainen Evp, ylirajavartija 050 301 2425 teuvo.karjalainen@tohmajarvi.fi
Virpi Koistinen Opiskelija virpi.koistinen@tohmajarvi.fi
Mikko Löppönen Liikunnanopettaja 050 575 8034, 050 324 5352 mikko.lopponen@edu.tohmajarvi.fi
Matti Kuittinen, I varapj Toiminnanjohtaja matti.kuittinen@tohmajarvi.fi
Marko Manninen Maanviljeljä 050 349 9126 marko.manninen@tohmajarvi.fi
Tero Nenonen Ensihoidon kenttäjohtaja tero.nenonen@tohmajarvi.fi
Helena Pakarinen Poliittinen sihteeri 050 388 0011 helena.pakarinen@tohmajarvi.fi
Pasi Parviainen Voimalaitosasentaja 050 640 35 pasi.parviainen@tohmajarvi.fi
Marketta Sairanen Sairaanhoitaja 041 453 0912 marketta.sairanen@tohmajarvi.fi
Leena Väistö Terveydenhoitaja 040 514 5926 leena.vaisto@tohmajarvi.fi

SDP:n valtuutetut

SDP:n valtuutetut

Reima Ehrukainen Metsuri 040 018 1327 reima.ehrukainen@tohmajarvi.fi
Pauli Hakkarainen Linja-autonkuljettaja 040 027 9785 pauli.hakkarainen@tohmajarvi.fi
Nina Kabedeva Opettaja 050 364 9401 nina.kabedeva@edu.tohmajarvi.fi
Kari Kakkonen Liikenneohjaaja 040 708 3093 kari.kakkonen@tohmajarvi.fi
Tero Lepola Development manager 040 040 2391 tero.lepola@tohmajarvi.fi
Jouni Martiskin Tullitarkastaja 045 632 8226 jouni.martiskin@tohmajarvi.fi
Vilho Mikkonen Yhdistelmäajoneuvon kuljettaja 050 407 0805 vilho.mikkonen@tohmajarvi.fi
Vuokko Väistö Sairaanhoitaja, eläkeläinen 044 256 2232 vuokko.vaisto@tohmajarvi.fi

Kokoomuksen valtuutetut

Kokoomuksen valtuutetut

Jukka Ignatius päätoimittaja 040 833 8342 jukka.ignatius@tohmajarvi.fi
Tommi Pesonen kaupan valmentaja 050 560 2146 tommi.pesonen@tohmajarvi.fi
Eila Sivonen yrittäjä 044 075 9414

Perussuomalaisten valtuutetut

Perussuomalaisten valtuutetut

Ritva Simonen lähihoitaja, ravitsemistyöntekijä ritva.simonen@tohmajarvi.fi
Vesa Väistö Diplomikauppias, eläkeläinen 050 096 0385 vesa.vaisto@tohmajarvi.fi

Kristillisdemokraattien valtuutetut

Kristillisdemokraattien valtuutetut

Aarne Laasonen metsätalousteknikko 050 530 7739 aarne.laasonen@tohmajarvi.fi

Kansalaispuolue

Kansalaispuolueen valtuutetut

Mika Piiroinen Maanviljelijä 040 013 0666 mika.piiroinen@tohmajarvi.fi

Varavaltuutetut puoluettain

Varavaltuutetut puolueittain

 

Suomen Keskusta r.p:

 Mäkinen Juhani, Pakarinen Mikko, Heiskanen Saara, Haaranen Jukka, Forsblom Juha, Perälä Matti, Martikainen Tero, Valonen Hanne, Karila Petri, Kinnunen Juha, Huovinen Ossi, Pöyhönen Pentti, van Aseendelft Merja

 

Perussuomalaiset r.p:

 Varonen Antti, Salo Markku

 

Kansallinen Kokoomus r.p:

Miettinen Timo, Törrönen Merja, Salminen Arto

 

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p:

 Pitkänen Niilo, Kauppinen Eila

 

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p:

Haaranen Martti,  Sormunen Marja, Laasonen Suvi, Tahvanainen Martti, Hyttinen Juha, Haaranen Sami, Tolvanen Pekka, Könönen Matti

Kunta ja hallinnon asiointi

Asioi verkossa

Yhteystiedot

pöytäkirjanpitäjä

Kunnan Facebook syöte

PTV-sisältö