Esikoululaisen päivähoito

Esikoululaisen täydentävä varhaiskasvatus/ osapäivähoito

Esikoululaisen täydentävä varhaiskasvatus/ osapäivähoito

Esioppilaalla on mahdollisuus osallistua esiopetusajan ulkopuoliseen osapäivähoitoon aamuisin ennen esiopetuksen alkua tai sen jälkeen iltapäivällä.

Sähköisen ja tulostettavan hakemuksen esikoululaisen täydentävään varhaiskasvatukseen löydät täältä

 

Kemiessä esioppilaan tarvitsemaa varhaiskasvatusta järjestetään Maiju Lassilan koululla osapäivähoitoa tarvitsevien esioppilaiden yhdistettynä ryhmänä klo 6.30–17.00 välisenä aikana.

Tikkalassa esioppilaan tarvitsemaa varhaiskasvatusta järjestetään Tikkalan päiväkodin Peurankellojen ryhmässä päiväkodin aukioloaikojen mukaisesti.

 

Ilmoita hoitoajat DaisyFamilyssa.

Ohjeita hoitoaikojen ilmoittamiseen löydät täältä.

Viranhaltijapäätökset lapsen esiopetuksesta ja täydentävästä päivähoidosta löydät eDaisysta.

 

Maksut

Esiopetuksen lisäksi tarjottavassa varhaiskasvatuksessa käytämme tuntiperusteista asiakasmaksujärjestelmää: varhaiskasvatuksen kuukausitunnit varataan vähentämällä koko kuukauden hoidontarpeesta esiopetukseen käytettävät 20 h/vko. Esiopetusta täydentävän varhaiskasvatuksen osalta on käytössä myös lisäporras 0 - 30 t/kk.

Ensimmäisen lapsen osalta korkein perittävä maksu on 311 euroa kuukaudessa ja alin perittävä maksu on 30 euroa. Toisesta lapsesta perittävä maksu on enintään 40% nuorimman lapsen maksusta eli enintään 124 euroa kuukaudessa. Seuraavien lasten maksu on 20% nuorimman lapsen maksusta.

Varhaiskasvatuksen asiakasmaksut ja maksuperusteet löydät täältä.

 

Vuorohoito

Jos lapsella on säännöllinen vuorohoidon tarve, niin hoito järjestetään ryhmäperhepäiväkoti Keijukassa Käenpesän päiväkodilla. Jos vuorohoidon tarve on satunnaista tai hyvin epäsäännöllistä, järjestetään varsinainen hoito osana esiopetuksen hoitoryhmiä ja satunnainen vuorohoito Keijukassa.

Uutiset

angle-left Sliki kruunasi Future Fest Tohmis tapahtuman

Sliki kruunasi Future Fest Tohmis tapahtuman

Tohmajärven nuorisovaltuusto järjesti 23.5.2026  Future Fest Tohmis -tapahtuman. Päivästä tuli onnistunut kokonaisuus. Tapahtuma aloitettiin nuorisovaltuuston suunnittelemalla kestävän kehityksen osiolla Sepon Pajalla liikuntahallissa. Osiossa tuotiin esille erilaisia kestävän kehityksen teemoja toiminnallisille sekä tietoisku pohjaisilla pisteillä. Toimintapisteitä oli kaiken kaikkiaan kuusi, kuten vastuullisuuslupaus, kierrätyspeli sekä infoa ilmastoteoista ja kestävästä kehityksestä. Osallistujia osiossa oli noin 130, joka on tapahtumalle loistava suoritus. 

 

Tapahtuma ei päättynyt kestävän kehityksen osioon, vaan tapahtuman kruunasi nuorille suunnattu keikkaosio. Sivistyskeskus Ahjossa Wärtsilä-salissa nuorisovaltuusto järjesti keikan, jonka kruunasi Sliki pääesiintyjänä. Osio sisälsi DJ Silver alkutahdit ja Slikin keikka. Keikasta muodostui huikea vuoropuhelu nuorten kanssa, joita paikalla noin 100. Slikin esiintyminen vakuutti myös nuorison. Kommentteina tuli, että paras tapahtuma, missä nuoret olivat olleet Tohmajärvellä. Artisti jakoi vielä keikan jälkeen nimmareita ja kävi tapaamassa nuoria Tohmajärven kylällä, vain nuorten innoittamana.

Nuorisovaltuusto onnistui siis järjestämään vaikuttavan ja onnistuneen tapahtuma kokonaisuuden. Tapahtuman tavoitteet täyttyi. Nuorille saatiin ajattelemista kestävän kehityksen teemoista ja pystyttiin tarjoamaan loistava yhteisöllisyyttä tukeva keikka omalla paikkakunnalla. 

Tapahtumaan tukea saatiin paikalliselta Leader-ryhmältä Keski-Karjalan Jetina, jonka kautta rahoitusta tuli yhteensä 7464,13€, joista EU:n rahoitusosuus 2530,11€. Kiitos Jetina tuesta.

PTV-sisältö